هوش تجاری اجتماعی ( social business intelligence)

هوش تجاری اجتماعی  که با تعبیر هوش کسب و کار ۲ (BI 2.0) نیز شناخته می شود. سیستمی مبتنی بر وب است که با استفاده از تحلیل اطلاعات تولید شده توسط کاربران در شبکه های اجتماعی و سایر محتوای موجود در بستر وب، انواع گزارشات مرتبط با یک برند، محصول، کسب و کار، روند یا رخداد اجتماعی، سیاسی و موارد مشابه را تولید می کند. در واقع SBI به مثابه پلی است که رهبران بنگاه ها و سازمان ها را به میان مشتریان و مصرف کنندگان می برد. در حال حاضر صنعت SBI یکی از زمینه های رشد است که داده های بدون ساختار و نیمه ساخت یافته را از سایت های رسانه های اجتماعی در SBI می آورد و یکی از بسیار دلیل برای انجام این کار این است که، سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر ، یوتیوب، وبلاگ ، مای اسپیس، و LinkedIn منابع با ارزش از هوش مشتری هستند.

از مزیت های SBI می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاهش هزینه، صرفه جویی در زمان جمع آوری و پردازش اطلاعات و کاهش نیاز به تعداد زیادی تحلیلگر برای همه شرکت هایی که دچار محدودیت زمان، منابع مالی و منابع انسانی هستند.
 • تسهیل فرآیندهای جمع آوری و تحلیل اطلاعات و گزارش دهی.
 • کمک به کاهش ریسک صاحبان کسب و کار از طریق شناخت محیط و اقتضائات موجود.
 • ارائه گزارش ها و تحلیل های به هنگام.
 • ایجاد دسترسی بسیار گسترده به منابع متعدد اطلاعاتی.
 • افزایش قابل توجه کارآیی و بازدهی به دلیل سرعت، دقت و گستردگی فعالیت و تحلیل های هوشمندانه برمبنای آن.

پس از آشنایی کلی با مفهوم و کارکرد هوش تجاری اجتماعی، در ادامه به یکی از کارکردهای مهم و کاربردی آن خواهیم پرداخت

بکارگیری هوش اجتماعی تجاری در بررسی روند تحولات اجتماعی:

یکی از مهترین کارکردهای هوش تجاری اجتماعی، بررسی روند تحولات اجتماعی و تحرکات افراد جامعه در شبکه های اجتماعی بر اساس رخدادهای مهم اجتماعی سیاسی کشور ها می باشد.

مردمان کشورها همواره در خصوص تحولات و رخداد های سیاسی و اجتماعی کشورهای خود در مقابل شرایط و فضای ایجاد شده عکس العمل نشان می دهند. دولت ها و حتی کسب و کارها با بررسی هوشمندانه روند اینگونه فعالیت ها و تحلیل آنها به نیازمندی و دغدغه‌های جامعه در خصوص رخدادهای مهم می رسند و در راستای آنها می توانند برنامه ریزی و استراتژی ها مناسبی در خصوص بهره‌برداری از فضای ایجاد شده داشته باشند و در ادامه به امور پیشگیرانه و حتی علت شناسی نیز برسند.

از مهمترین فضاهایی که مردم به راحتی می توانند نظرات خود را مطرح و به بحث و گفتگو در خصوص اینگونه از موضوع ها به پردازند، شبکه های اجتماعی می باشند. با توجه به خصوصیات عمومی شبکه اجتماعی مانند آزادی بیان، دسترسی آسان، غالباْ عضویت به صورت رایگان، دسترسی به اطلاعات عمومی و اخبار به روز و … ، فضای مناسبی در خصوص اظهار و تبادل نظر کاربران آنها پیرامون رخدادهای اجتماعی و سیاسی کشورها می باشد.

از کاربردهای مفید هوش تجاری می توان به شناسایی عوامل محیط خارجی سازمان مانند فرصت‌ها و تهدید‌های ایجاد شده، وضعیت ثبات سیاسی کشورها، تحولات اجتماعی نسبت به رخدادها اشاره کرد. این عوامل می توانند بستر ساز ایجاد فرصت و تهدید برای سازمان‌ها باشند و در صورت شناسایی و پیش بینی صحیح این موارد می توان برنامه ریزی استراتژیک مناسبی انجام داد تا بتوان حداکثر استفاده را نیز نمود.

دولت‌ها نیز با بدست آوردن اینگونه از اطلاعات می توانند استفاده های لازم برای اداره کشور ببرند مثلاً با کنکاش فضاهای مجازی، از شرایط حاکم بر کشور مطلع شده و می توانند از وقوع حوادث پیشگیری کنند.

از دلایل رشد استفاده از شبکه های اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هزینه استفاده پایینی دارند.
 • می توان آنها را طوری برنامه ریزی نمود که برخی کارها را به صورت خودکار انجام دهند.
 • می تواند منجر به تولید و یا جذب نیروهای جدید شود.
 • میزان بازدید وبسایت ها را بالا می برند.
 • می توانند منجر به افزایش میزان درآمد در کسب و کارهای آنلاین و حتی سنتی شوند.

آن چیزی که باعث می شود تا از ترکیب شبکه های اجتماعی و ابزارهای هوش اجتماعی یک مجموعه بسیار قوی ایجاد شود، کشف دانش از میان متن ها و گزارش هایی است که شاید به طور پیش فرض نتوان ارزش واقعی آنها را دریافت و استخراج این دانش ارزشمند از آنها بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن باشد.

شبکه های اجتماعی تاثیرگذار و گزارش های سیستم های هوش تجاری :

ارزش واقعی داده ها زمانی مشخص می شود که شما بتوانید هوش تجاری یا همان BI را در کسب و کار خود دخیل نمایید. با استفاده از سیستم های BI می توانید از داده های انبوه و نامفهوم سازمان که گاها هیچ گونه ارزش بالفعلی برای سازمان ندارند اطلاعات مفید و ارزشمندی برای سطوح مختلف سازمان بدست آورید. حال اگر این اطلاعات با ارزش بتواند از منبع بی انتهایی مانند وب و حتی از صفحات اجتماعی که از نظر بخشی از افراد هیچ گونه ارزشی ندارند بدست آید می تواند قیمتی بالا و ارزشی غیر قابل وصف پیدا کند.

سیستم های هوش تجاری در شبکه های اجتماعی باید بتوانند در میان انبوهی از متن ها، با توجه به امنیت و دسترسی های مختلف اطلاعات مورد نیاز ما را استخراج نمایند، برای مثال شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات می توانند میزان رضایت مشتریان خود را از محصول و یا خدمتی خاص حتی بدون طرح پرسشنامه و یا اطلاعیه برای مشتریان خود جهت شرکت در نظرسنجی ها، فقط با توجه به روند پست های کاربران در صفحاتی مانند Facebook و یا Twitter مطلع شوند.

پیش نیازی که برای استفاده از BI 2.0 وجود دارد این است که باید اهداف و استراتژی های سازمان خود را بشناسیم و در نهایت میزان حضور مشتریان یا همان جامعه آماری خود در این گونه صفحات اجتماعی را بشناسیم. مرحله بعدی بدست آوردن یک معیار اندازه گیری مناسب می باشد و در نهایت نحوه امتیاز دهی به اطلاعات بدست آمده می باشد که اگر این موارد بدرستی تعیین گردد می تواند خروجی باور نکردنی و بسیار مفید را به همراه داشته باشد.

موارد مهم در اندازه گیری داده ها :

یکی از مزایای مهم سیستم های هوش تجاری و CRM امکان رصد نمودن روند بازار و مشتریان در مواجهه با تغییرات در نوع محصولات و یا ساختار سازمان ها و اتخاذ تسمیم های مناسب می باشد. موارد مهمی که در این تصمیم گیری ها اهمیت دارند عبارتند از :

 • میزان جمعیت وابسته به صنعت یا محصول مورد نظر
 • اندازه گیری میزان موفقیت محصول یا خدمت در محاورات جامعه و گفتگو های غیر رسمی
 • آشنایی با مفاهیم، موضوعات و روندها
 • فعالیت های رقبا در ارائه خدمات و محصولات مشابه

شرکت نرم افزاری سورا آیریا مهر (سآمکو) با هدف تداوم، توسعه و پیاده سازی پژوهش‌های ارزنده آکادمیک اساتید هیأت علمی در قالب یک مجموعه پیشرو در تکنولوژی نرم افزار و هوش مصنوعی شکل گرفته است. با توجه به این که حجم داده های بانک های اطلاعاتی و همچنین منابع اطلاعاتی تحت وب سازمان های مختلف به طور فزاینده ای درحال تزاید و ارزشمندتر شدن هستند، و ازطرفی لزوم افزایش سرعت و دقت تحلیل داده ها، نیاز به اتوماتیک شدن کشف دانش را بیش از پیش توجیه میکند. لذا سآمکو سعی دارد برخلاف روش مرسوم اکثر شرکت های ایرانی که صرفا مصرف کننده تکنولوژی وارداتی هستند، با اتکا به نوآوری و پژوهش، حد الامکان پاسخگوی نیازهای سازمان ها ونهاد های معتبر با چشم انداز موفقیت همه جانبه باشد.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

No Comment.